Alicja Ordyniec - MANICURE, PEDICURE
mgr Maciej Ordyniec
tel. kom. 0 604 332 884

Teren Warszawy i okolic
Powrót do artykułów
Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ACL należy do najcięższych uszkodzeń więzadeł stawu kolanowego i wymaga leczenia operacyjnego, fachowej rehabilitacji i pełnej współpracy pacjenta już od pierwszych dni po operacji.

Ogólnie mówiąc celem rehabilitacji po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego jest powrót pełnej funkcji stawu jak i całej kończyny.
Składają się na to takie czynniki jak : ruchomość, czucie wewnętrzne, siła mięśniowa i koordynacja ruchowa.

Tempo i sposób rehabilitacji po rekonstrukcji ACL zależy od kilku czynników:

-od miejsca pobrania przeszczepu

-od dodatkowych urazów w obrębie stawu kolanowego

-od kondycji fizycznej , stopnia wytrenowania pacjenta

-od wieku

-od czasu jaki upłynął od urazu(wyrobiona kompensacja często wydłuża co nieco czas rehabilitacji)

Rehabilitacja w pierwszych dwóch tygodniach po operacji polega na zmniejszaniu obrzęku, stanu zapalnego i bólu(masaż , schładzanie stawu, noga w pozycji uniesionej) na utrzymaniu wyprostu w stawie kolanowym ,na jak najszybszym powrocie i utrzymaniu kontroli mięśniowej , czynnej stabilizacji stawu .Od pierwszych dni staramy się też chodzić o kulach !


Kolejny etap to stopniowy powrót funkcji stawu, zwiększanie siły mięśniowej , dalsze ćwiczenia propriocepcji, zwiększanie zakresu ruchu zgięcia w kolanie u trzymanie wyprostu lub lekkiego przeprostu i poprawa siły mięśniowej, stretching ,ćwiczenia koncentryczne , excentryczne i izometryczne w określonych zakresach ruchu.

Następnym etapem jest wprowadzenie ćwiczeń dynamicznych , ćwiczenia w otwartych i zamkniętych łańcuchach kinematycznych , wprowadzenie elementów danej dyscypliny sportowej, wzrost kontroli propriocepcji, kontroli dynamicznej stawu i całej kończyny.

Cały czas kontrolujemy wysięki i bolesność, ustawienie rzepki, prawidłowe ustawienie kończyny w pozycji stojącej, podczas chodu i w czasie wykonywania innych ćwiczeń

O powrocie do zdrowia , do uprawniania sportu możemy powiedzieć gdy uzyskamy pełny bezbolesny zakres ruchu, prawidłową koordynację , równowagę mięśniową , propriocepcję i około 90% sprawności nogi zdrowej.Komentarze do artykułu.
przystojny35 / Jak dla mnie te turnusy to świetna sawrpa, na ktf3rą warto się zdecydować. Dlatego też gdybym tylko miał pieniądze, to na pewno bym się zdecydował na taki turnus.
PfhFN4gAtn 2 grudzień 2015
celine 韓国 プラダ canapa セリーヌ 傘<a href="http://fznpqt.com"> cnilee</a> en barcelona プラダ ナイロントート<a href="http://fznpqt.com"> cnilee</a> 9cm sandal セリーヌ 巾着<a href="http://fznpqt.com"> cnilee</a> dion las vegas Celine + w セリーヌ トラペーズ セリーヌ laso セリーヌ ディオン 名曲 prada 32021 プラダ 訴訟 画像 セリーヌ + や prada 1n0350
QnJrdHKD3lp 2 grudzień 2015
Skomentuj artykuł:

Osoba:


Przepisz numer: