mgr Maciej Ordyniec
tel. kom. 0 604 332 884

Teren Warszawy i okolic
Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL

REHABILITACJA PO REKONSTRUKCJI ACL

REHABILITACJA PO REKONSTRUKCJI WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO PRZEDNIEGO

jest obok rehabilitacji zespołu sudecka również jednym z długotrwałych procesów.

Rehabilitacja wg różnych planów rehabilitacyjnych trwać może od 6 do 11 miesięcy!!!

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ACL należy do najcięższych uszkodzeń więzadeł stawu kolanowego i wymaga leczenia operacyjnego, fachowej rehabilitacji i pełnej współpracy pacjenta już od pierwszych dni po operacji.

Ogólnie mówiąc celem rehabilitacji po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego jest powrót pełnej funkcji stawu jak i całej kończyny. Składają się na to takie czynniki jak : ruchomość, czucie wewnętrzne, siła mięśniowa i koordynacja ruchowa.

Tempo i sposób rehabilitacji po rekonstrukcji ACL zależy od kilku czynników:

-od miejsca pobrania przeszczepu

-od dodatkowych urazów w obrębie stawu kolanowego

-od kondycji fizycznej , stopnia wytrenowania pacjenta

-od wieku

-od czasu jaki upłynął od urazu(wyrobiona kompensacja często wydłuża co nieco czas rehabilitacji)

Rehabilitacja w pierwszych dwóch tygodniach po operacji polega na zmniejszaniu obrzęku, stanu zapalnego i bólu(masaż , schładzanie stawu, noga w pozycji uniesionej) na utrzymaniu wyprostu w stawie kolanowym ,na jak najszybszym powrocie i utrzymaniu kontroli mięśniowej , czynnej stabilizacji stawu .Od pierwszych dni staramy się też chodzić o kulach !

Kolejny etap to stopniowy powrót funkcji stawu, zwiększanie siły mięśniowej , dalsze ćwiczenia propriocepcji, zwiększanie zakresu ruchu zgięcia w kolanie u trzymanie wyprostu lub lekkiego przeprostu i poprawa siły mięśniowej, stretching ,ćwiczenia koncentryczne , ekscentryczne i izometryczne w określonych zakresach ruchu.

Następnym etapem jest wprowadzenie ćwiczeń dynamicznych , ćwiczenia w otwartych i zamkniętych łańcuchach kinematycznych , wprowadzenie elementów danej dyscypliny sportowej, wzrost kontroli propriocepcji, kontroli dynamicznej stawu i całej kończyny.

Cały czas kontrolujemy wysięki i bolesność, ustawienie rzepki, prawidłowe ustawienie kończyny w pozycji stojącej, podczas chodu i w czasie wykonywania innych ćwiczeń

O powrocie do zdrowia , do uprawniania sportu możemy powiedzieć gdy uzyskamy pełny bezbolesny zakres ruchu, prawidłową koordynację , równowagę mięśniową , propriocepcję i około 90% sprawności nogi zdrowej.

W rehabilitacji stawu kolanowego wykorzystuję z powodzeniem wiele technik metody PNF - uważam ,że ta koncepcja sprawdza się świetnie również w rehabilitacji ortopedycznej

ARTYKUŁY O PODOBNEJ TEMATYCE

Artykuł pt. " Uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego "

Artykuł pt. " Staw Kolanowy "